Spread the love

טל ציקורל השקעה נבונה : להעברת כספים יש השפעה מכרעת על השקעות ופיתוח ברחבי העולם, לדברי שון פילדר, מנכ”ל Ria Money Transfer
כיום יש יותר מ-287 מיליון מהגרים בעולם. רבים מהם שולחים כסף בחזרה הביתה באופן עקבי למשפחות שהם משאירים מאחור כי הם יודעים כמה הבדל התמיכה הכלכלית יכולה לעשות. לכסף שהם שולחים – העברות כספים – יש השפעה חזקה לא רק על הפרטים והמשפחות שמקבלים אותו, אלא גם על כלכלות שלמות, ותורם באופן משמעותי לתמ”ג של מדינות מתפתחות רבות. למעשה, העברות העברות עלו על השקעות זרות ישירות כמקור מימון למדינות בעלות הכנסה נמוכה ובינונית מאז 2015, והגיעו בשנה שעברה ל-626 מיליארד דולר.

טל ציקורה השקעה נכונה

מעבר לצרכים הבסיסיים, העברות העברות הן דרך ארוכה כדי לעזור למשפחות לשגשג ולקדם פיתוח לטווח ארוך יותר בקהילות שלמות. יותר ויותר מכירים בפוטנציאל שלהם כמקור להשקעה.

מה החשיבות של העברות כספים?
העברות העברות עלו על השקעות זרות ישירות למדינות בעלות הכנסה נמוכה ובינונית בשבע השנים האחרונות, והגיעו ל-626 מיליארד דולר בשנת 2022. למעלה מ-60 מדינות מסתמכות על העברות עבור יותר מ-4% מהתמ”ג.

הכסף שהמהגרים שולחים ליקיריהם משמש לשמירה על אוכל על השולחן ולתשלום עבור שירותי בריאות. זה יכול גם אומר שבני משפחה צעירים לא צריכים לעבוד כדי לעזור בבית ושיש יותר כסף לבזבז על הלימודים שלהם.

כ-75% מההעברות משמשות לכיסוי דברים חיוניים כמו מזון, שירותי בריאות, דמי חינוך והוצאות בסיסיות. 25% הנותרים, יותר מ-150 מיליארד דולר בשנה ברחבי העולם, הולכים לחסכון או השקעות בפעילויות שמייצרות הכנסה ומקומות עבודה. זה יותר ממה שהוציאה ממשלת ארה”ב על תשתית תחבורה בשנה שעברה.

מחברים את הפזורה עם השקעה בבית
הממשלות של מדינות רבות בעלות הכנסה נמוכה ובינונית מודעות היטב לכמה חשובות העברות כספים יכולות להיות עבור הכלכלות המקומיות. רבים מהם יצרו מחלקות המוקדשות לפזורה שלהם, כמו המחלקה הפיליפנית לעובדים זרים או ה-Haut Conseil des Sénégalais de l’Extérieur של סנגל, כדי לספק תמיכה ושירותים לאזרחים החיים ועובדים בחו”ל. פחות ממיליון אזרחים סנגלים חיים בחו”ל, אבל התשלומים שהם שולחים הביתה תורמים כמעט 10% לתמ”ג של המדינה, הרבה יותר מ-2 מיליארד דולר בכל שנה.

מדינות נוספות מתחילות לראות את היתרונות עבור הכלכלות שלהן בניסיון להפנות יותר זרימות העברות להשקעות ומגבירות את מאמציהן לסייע ביצירת קשרים אלה. דוגמה אחת היא רשות ההשקעות של אוגנדה, המעודדת משקיעים בתפוצות לנצל תמריצים כמו פטורים ממס על השקעות חדשות וקרקעות בחינם להקמת עסקים בפארקי התעשייה שלה.

אחרים לוקחים את זה צעד קדימה על ידי חיפוש פעיל של משקיעים בתפוצות ומציעים לעזור במימון, כמו ממשלת מדינת ג’אליסקו במקסיקו, שהשיקה לפני קצת יותר משנה תוכנית לעידוד מקבלי תשלומים במדינה ושולחים החיים בארה”ב לחבור להקמת עסקים שייצרו תעסוקה ויתרמו לפיתוח כלכלי באזור. הממשלה מציעה הנחיות לגבי המיזמים ומסגרת האשראי לפרויקטים המתאימים.

גאנה גם עודדה את הפזורה שלה לקחת תפקיד פעיל בעתידה של המדינה. בשנת 2019 השיקה הממשלה יוזמת “שנה בתמורה” לשם כך שהגדילה את המבקרים מארה”ב ב-26%. בינואר, הקומיקסאי מייקל בלקסון יליד גאנה פתח את בית הספר שבנה בעיר הולדתו, אגונה נסאבה, המציע חינוך חינם לכולם. הוא אמר לעיתונות שאולי, אם יותר מהפזורה של אפריקה ישחק תפקיד, “אפריקה יכולה להיות סטנדרט טוב יותר”.

טל ציקורל מטבע זהב

השקעה בעתיד: העברות כספים תומכות בחינוך
החלטת ההשקעה החשובה ביותר ששולחי העברות רבים מקבלים היא לתמוך בחינוך. מהגרים מבינים שהכסף שהם שולחים עשוי לעזור לשנות את חייהם של בני משפחותיהם הצעירים ביותר בבית, לא רק על ידי מתן מזון ותרופות טובים יותר, אלא על ידי מתן משאבים למימוש הזדמנויות חינוכיות שאולי לא היו אפשריות אחרת. למעשה, העברות כספים המתקבלות מחו”ל מגדילות את ההוצאה על חינוך של משפחות מקבלות בממוצע של 35%.

סיכוי לעתיד פרודוקטיבי ומשגשג יותר מתחיל בחינוך. אם כל הסטודנטים במדינות מעוטות הכנסה היו יכולים לקרוא, האו”ם מעריך ש-171 מיליון אנשים יכולים להימלט מעוני קיצוני. אם כל המבוגרים יסיימו את בית הספר התיכוני, שיעור העוני העולמי עלול להצטמצם ביותר מחצי. האו”ם הפך חינוך איכותי לאחד מיעדי הפיתוח בר-קיימא שלו לשנת 2030 מסיבה זו: חינוך מסייע בהפחתת העוני. וצמצום העוני הוא הצעד הראשון לקראת בניית קהילות פרודוקטיביות ומשגשגות יותר בכל מקום.

העברות כספים עוזרות לתמוך בהשקעות חקלאות
העברות כספים גם מגדילות את ההשקעות בתחומים קריטיים כמו חקלאות. כספים נוספים מחו”ל יכולים לעזור לחקלאים להשתפר פרודוקטיביות על ידי הקלה על קניית ציוד, זרעים ודשן, כמו גם להפחית את הסיכון על ידי רכישת ביטוח. זה גם עוזר לקרב אותם לתכנון פיננסי ולביסוס אמינות האשראי, ופותח את הדלת לגישה לאשראי שיכול לעזור להם להתרחב. העברות כספים עוזרות לתמוך במגזר שמעסיק את מירב האנשים בכלכלות מתפתחות: חקלאות.

התשלומים המתקבלים מבני משפחה העובדים בחו”ל שומרים על מזון על השולחן, משפרים את הגישה לשירותי בריאות למשפחות והזדמנויות חינוכיות לילדים, ומרחיבים את המשאבים העומדים לרשות החקלאים הקטנים. הם גם תומכים בעסקים קטנים שהזדמנויות לצמוח מוגבלות בגלל אילוצי אשראי. הפוטנציאל של העברות כספים כדי לסייע בפיתוח בקהילות שהמהגרים משאירים מאחור רק מתחיל להיחקר.